Резултатите на Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС се дължат на отговорното и професионално отношение на съдиите и на медиаторите към проблемите на гражданите
Подкрепата от съдиите към доброволното сключване на спогодби е нарастнала със 70% спрямо същия период на предходната година.
Съдиите от Софийски районен съд подпомагат все по-активно гражданите в търсенето
на най-доброто решение за интересите и на двете страни. Към тях постепенно се включват и такива от Софийски градски съд.
Всеки, който е имал съдебен спор знае, че в съда едната страна винаги губи, че изпълнението е бавно и принудително, че и двете страни са претърпели невъзвратими загуби от време, средства и нерви преди да получат решение.
Статистика и напредък: изтегли
Прес съобщение: изтегли
Именно защото разбират тежестта на тези проблеми, най-натоварените съдии в България отделят време и внимание да съдействат на страните по съдебни дела да се споразумеят. Те правят това както в рамките на правомощията си по ГПК да приканят страните към спогодба – обичайно сключвана направо в съдебна зала, така и с информирането и насочването на страните към доброволно споразумение с медиация.
Общественият ефект се измерва с практическия житейски резултат за всеки отделен гражданин – който излиза от съда в ръце с вече работещ за него документ – спогодба, която обичайно вече е изпълнена от страните, или стъпките за изпълнението й са договорени. Без години съдебна война, обжалвания, изхабени нерви, прахосани средства. Още повече, с измененията в закона за медиацията от април тази година, постигнатата в медиация спогодба придобива силата на съдебна спогодба, след одобрение от съда, който проверява единствено съответствието и със закона и с добрите нрави.
Така благодарение на ежедневните усилия на съда през ден в Центъра за спогодби и медиация, който работи вече година и половина за дела от Софийски Районен съд и Софийски градски съд, бива насочен нов случай за медиация.
Всеки работен ден се провеждат срещи по медиация. Над 45 медиатори работят изключително професионално и отговорно, за да помагат на спорещите страни като неутрални експерти да договорят свое споразумение.
Над 40% от медиациите завършват със спогодби. За първата половина на 2011г. увеличението на броя спогодбите е над 60 % в сравнение със същия период на 2010г.
Спестеното време за страните и съда говори само за себе си – обичайно споразумение е било постигано в рамките на 2 срещи, средно 2 часа всяка.
Резултатите не са просто определен брой случаи, които са били разрешени с медиация. Те са реални промени в ежедневието на живи хора – които са се разбрали как да се разделят по-леко и да продължат живота си, как да продължат да се грижат отговорно за децата си, не само да ги издържат, но и да запазят близката връзка с тях, как да поделят имуществото си, как да изчистят договорни задължения.
На практика, с медиация се решават реални проблеми на реални хора по разумен и полезен за всички страни начин.
И когато виждаме в България неща, които работят – и хора, които стоят зад тях с отговорното си, прецизно и всеотдайно отношение към житейските драми и спорове на други хора, заслужава си да ги подкрепим - със своя личен принос. Като разкажем за тях, като им благодарим, като се включим в тяхната дейност, като говорим за доброволното разрешаване на спорове и сами се интересуваме как да решаваме споровете с повече разбиране във взаимна полза. Резултатите си заслужават.